دربارة وحدت و تقریب مذاهب اسلامی

  • محمدعلی تسخیري
  • تصنيف : كتاب ها
  • تاريخ النشر : 2021 م | ۱۳۹۹ هـ.ش
  • عدد الزيارات : 153
  • القطع : رقعی
  • توضيحات : دربارة وحدت و تقریب مذاهب اسلامی

   نویسنده: محمدعلی تسخیري
   مترجم: محمد مقدس
   چاپ دوم / 1386 ش / 5000 نسخه
   رقعی / 152 ص / شومیز

   اين کتاب حاوي مجموعه مقالات دبير کل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي، آيت الله تسخيري است که در کنفرانس¬هاي مختلف اسلامي ارائه شده است. وي در اين مقالات به گونه¬اي علمي و با توضيحات کافي و جامع دربارة وحدت اسلامي و تقريب مذاهب بحث کرده و براي تحقق اين امر، مسائل بنيادي آن را مورد تأکيد قرار داده است. کتاب از پيشگفتار ناشر، مقدمه و چهار فصل تشکيل شده است.
   نويسنده در فصل اول، «اسلام و وحدت» با اشاره به اينکه وحدت، رمز موفقيت، و پيروزي مسلمانان است، نقش نماز جمعه و حج را در وحدت اسلامي تبيين کرده است.
   فصل دوم، «محورهاي وحدت»، ابتدا دربارة قرآن کريم، سنت شريف نبوي(ص)، و مرجعيت تفسيري ائمه اهل بيت (ع) دربارة قرآن و سنت، به مثابة محورهاي وحدت بحث شده، سپس نويسنده ديدگاه¬هاي خود را دربارة جايگاه اهل بيت(ع) در ميان امت اسلامي و نيز برخي جلوه¬هاي عيني علوم اهل بيت(ع) بيان کرده است. در پايان اين فصل ديدگاه¬هاي آيت الله سيد محمد تقي حکيم به عنوان الگويي فکري در زمينة تقريب تبيين شده است.
   نويسنده در فصل سوم کتاب به نقش و تأثيرات انقلاب اسلامي ايران در تحقق وحدت اسلامي پرداخته است «نزاع انقلاب اسلامي با دشمنان آن دربار ة وحدت اسلامي»، «وحدت اسلامي با الهام از مناسبت تولد پيامبر (ص)»، توطئه¬هاي استعماري عليه انقلاب و وحدت» از جمله مباحث اين فصل است.
   فصل چهارم کتاب « تقريب راه تحقق وحدت» است که در آن دربارة شيوه¬ها و ادبيات تفاهم و تقريب بحث شده است. در اين فصل همچنين شخصيت و ديدگاه¬هاي علامه سيد محسن الامين، از طلايه¬داران تقريب مذاهب اسلامي، تشريح و استراتژي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي درج شده است.
   گفتني است اين کتاب پيش از اين با عنوان حول الوحدة والتقريب منتشر شده بود و اينک ترجمة فارسي آن با اضافاتي منتشر شده است.
  عنوان دار النشر: ايران ـ قم ـ ميدان جهاد ـ بلوار ١٥ خرداد ـ نبش كوچه ٤ ـ كد پستى: ٣٧١١٥٥٥٩٩٩